Gekončík noční si obzvláště potrpí na malých cvrčcích, švábech, červících a později i na myších jednodenních holátkách (ty ale nejsou nezbytnou potravou, spíše se používají jako malé (velké) zpestření). Nepřekrmujte!!! Malého gekončíka je vhodné krmit obden a to 2 cvrčkama popřípadě 3. S moučnými čevy se to také nesmí moc přehánět. Časté krmení může zůsobit zažívací potíže, jelikož červíci v sobě mají až moc bílkovin, které zvířeti nedělají ve velkém množství dobře. Dospělému gekončíku dávám cca 8 cvrčků jednou za tři dny. Může se stát, že nesní vše co bylo podáno a pak se Vám cvrčci schovají v teráriu.
Jako pochoutku mohou dostat:
• ovocné přesnídávky, dřeně, med, marmelády a výrobky z ovoce
Nejsou vhodné jogurty nebo mléčné výrobky nemají dost enzymů, které mají funkci zpracovávat bílkoviny a cukry a proto by to velmi zatěžovalo jejich organismus.
Doporučuji vyzkoušet proteinové želé. Já jsem tyto proteiny dávala mým gekonům. Odmítají mi lovit červíky a chtěla jsem jim dorpřát trochu víc, než co si dokáží vzít ze cvrčků :)
Voda
Přísun pitné vody je velice důležitý. Zde neni nutný umělý vododpád. Gekončíkovi se lépe pije z misky. Miska nesmí být větší než sám gekon, mohlo by se stát, že by se v misce utopil. Miska před podáním vody musí být řádně vyčištěna. Vodu musíme měnit každý den. Popřípadě, když vidíte že ve vodě plavou nečistoty, tak měňte i dvakrát denně. Je důležité neměnit jen vodu, ale jednou za čas pořádně vymít i misku. Pravá keramika často chytá zelné plísně, které gekončíkům mohou škodit.
Vitaminy
Každý tvor potřebuje řadu vitamínů, jak člověk tak zvířata. To platí také pro gekončíky noční. Vitamíny potřebují pro správný růst kostí, pro svlek kůže a správný vývoj barvy, pro trávení a správnou funkčnost orgánů. Velmi dobrý je Roboran, není ani tak drahý. Ale abych pravdu řekla, že za zdraví svého miláčka sáhnete i hlouběji do kapsy.
Druhy vitamínů: Reptive, Roboran, Nekton MSA, Plastin, Bone Aid, NutriMix
Dávkování:
1. způsob - vezmete si malý kalíšek, do kterého nasypete půl kávové lžičky vašeho vitamínu. Do kalíšku s vitamínem přidáte potravu pro gekončíka (2-3 cvrčky nebo červíky) a protřepete tak, aby krmivo zůstalo živé, ale celé bylo obalené v bílém prášku. Radím, ne každou potravu, kterou budete servírovat vašemu gekonovi, obalovat ve vitamínech z důvodu předávkování vitamíny
2. způsob - připravíte malou misku, v níž se bude nacházet pouze druh vutamínu a vložíte ji do terária. Gekončík si takového předmětu po chvilce všimne a i přes váhavost přeci jen ochutná. Tím chci říci, že gekončík občas k misce přijde a olízne její obsah. Tuto metodu někteří teraristé používají, ale já bych ji však nebrala jako nejlepší.
3. způsob - může se stát, že vám gekončík nebude chtít potravu obalenou ve vitamínech jíst. Pak budeme muset použít i trochu nemilé rešení. Vitamín se musí za každou cenu, nějakám způsobem dostat do trávícího traktu. Vitamíny rozpustíme ve vodě a naplníme jimi injekční stříkačku (bez jehly samozřejmě). Uchopíme gekona tak, aby se nám nemoh vyškubnout, a aby jsme mu nezpůsobili sebemenší poranění. Injekční stříkačkou mu rozpuštěný vitamín stříkneme do tlamičky.
Nejdůležitější vitamíny
Vitamin A: je důležitý pro dobrý zrak a tvorbu kůže, podporuje růst, odolnost proti infekcím a plodnost.
Vitaminy skupiny B: významě se podílejí na zpracování živočišné a rostlinné bílkoviny, mají vliv na látkovou výměnu nervových buněk a buněčné dělení
Vitamin C: slouží jako obrana proti infekcím
Vitaminy skupiny D: zajišťuje vstřebávání vápníku a působí na tvorbu kostí
Vitamin E: je důležitý pro rozmnožování a tvorbu vajec, uplatňuje se při tvorbě svalů
Vitamin K: podporuje srážlivost krve
vloženo 22.5.2018
V případě jakýchkoli dotazů se na nás neváhejte obrátit. Rádi zodpovíme Vaše telefonické nebo e-mailové dotazy.
tel.: 604 991 320
e-mail: obchod-ZAVINOVADLO:vyjedenamiska.cz